Американскиот кошаркарски великан Леброн Џејмс го постави рекордот на Националната кошаркарска асоцијација (НБА) најдобар стрелец во историјата на НБА, со вкупно 38.388. 38 годишниот Џејмс има просек од 27,2 поени по натпревар. Џејмс постигна рекордни 38.388 поени на 10,9 секунди до крајот на третата четвртина во мечот меѓу Оклахома и Лос Анџелес Лејкерс, по што следеше кратка церемонија. „Ви благодарам што ми дозволивте да бидам дел од нешто за што отсекогаш сум сонувал“, изјави кошаркарот на Лејкерс. Тој го постави рекордот во својата 20-та сезона во НБА, додека Карим Абдул-Џабар, кој присуствуваше на натпреварот во Лос Анџелес, е на второто место на вечната листа. Абдул-Џабар беше водечки стрелец во НБА од 5 април 1984 година, а пет години подоцна кариерата ја заврши со 38.387 поени.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *