Актерката Катрин Данев синоќа официјално го прогласи за отворен 76. Кански филмски фестивал на свеченост што ја водеше нејзината ќерка, глумицата Кјара Мастројани. Според светските медиуми, годинешниот фестивал ветува шведска маса на Азурниот Брег, на која во следните 12 дена ќе се служат спектакли, скандали, филмови, гламур…Најголемите имиња во меѓународната филмска продукција ќе слетаат на француската ривиера за најпрестижниот филмски фестивал. 76. Кански  филмски фестивал започна со премиера на драмата од периодот на Луј Петнаесетти, „Жана де Бари“ (Jeanne du Barry), со Џони Деп.

За Златната палма се натпреваруваат вкупно 21 филм,

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *