Били Џоел е додаден во составот на изведувачи за 66. годишни награди Греми, објави во средата Академијата за снимање.

Џоел, кој дебитираше на сцената на Греми во 1988 година кога ја отпеа „New York State Of Mind“, ќе се врати како изведувач на церемонијата на 4 февруари, приклучувајќи се на составот што ги вклучува Бурна Бој, Лук Комбс, Тревис Скот, Били Ајлиш , Дуа Липа и Оливија Родриго.

Петкратниот победник и добитник на наградата Греми легенда, Џоел е потврден како изведувач само неколку дена откако го објави објавувањето на „Turn the Lights Back On“, неговиот прв нов сингл по 17 години. Џоел го напиша синглот заедно со продуцентот на песната Фреди Векслер, кој работеше на песни за уметници кои опфаќаат Аријана Гранде и Селена Гомез до Канје Вест и Лил Вејн.

74-годишниот пејач и текстописец последен пат го издаде „All My Life“ како еднократен сингл во 2007 година, но беше главен во кругот на изведбата, со бројни резиденции резервирани во Медисон Сквер Гарден во Њујорк. Минатиот јули, тој објави дека неговата резиденција на познатото место ќе заврши во јули 2024 година со неговиот 100-ти настап во серијата.

Главните номинирани за годинешните Греми награди се Ајлиш и Родриго со по шест номинации, додека R&B ѕвездата SZA води на листата со вкупно девет номинации. По SZA, врзани со седум номинации поединечно, се Викторија Моне, Фиби Бриџерс (шест од оние за нејзината работа со Бојгениус, една за соработка со СЗА).

Наградите Греми ќе се вратат во арената Crypto.com во Лос Анџелес во недела, 4 февруари, од 20 до 23:30 часот.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *