Грчка плажа на островот Миконос е најскапите за посета во светот.

Плажата Платис Гиалос на грчкиот остров Миконос е една од најскапите пишува Travel Mag.

Оваа плажа е на седумнаесеттото место на листата на најскапи плажи за посета, а најевтиното сместување во двокреветна соба во блискиот хотел или гостилница чини во просек 270 евра за ноќ.

На врвот на листата води Нантакет Таун, кој се наоѓа на островот Нантакет јужно од Кејп Код во (САД),

 Следува Позитано, сместено на брегот Амалфи во јужна Италија,

Сен Тропе, реномираното француско одморалиште, го обезбедува четвртото место како четврта најскапа плажа во светот, со просечна цена за ноќевање од 400 евра.

Монако, град-држава лоциран на француската ривиера, исто така се најде на листата, рангирана на деветтото место според трошоците.

Италија има четири градови на плажа, имено Позитано, Капри, Амалфи и Санта Маргерита Лигуре.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *