Изборот за песна на Евровизија во саботата вечер во Ливерпул беше најгледаното големо финале во историјата на натпреварувањето, објави Би-Би-Си.

Во Обединетото Кралство имаше петминутен врв од 11 милиони луѓе кои гледаа и просечна бројка на гледаност од 9,9 милиони, што е еднакво на удел на телевизиска публика од 63%.

Претходниот рекорд на рејтингот беше големото финале во 2011 година, кога просечно гледаа 9,5 милиони. Лани финалето во Торино во просек го гледале 8,9 милиони.

Натпреварот го освои миленичката на обложувалниците Лорин од Шведска

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *