Турција и Сирија беа погодени од еден од најсмртоносните земјотреси во последните 20 години. Бројот на загинати рапидно расте, а најновите бројки велат дека е повеќе од 8.000  во двете земји. Над 35.000 беа повредени.

Во споредба со другите големи земјотреси ширум светот, земјотресот и цунамито во Јапонија во 2011 година, во кои загинаа или исчезнаа повеќе од 22.000 луѓе, беше со јачина од 9,1 степени.

Настанот предизвика широко распространето уништување откако брановите зафатија цели градови, влечеа куќи по автопатите и ја предизвикаа најголемата нуклеарна катастрофа во земјата досега.

Една година претходно, во 2010 година, се проценува дека земјотресот со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала на Хаити загинал меѓу 220.000 и 300.000 луѓе. Уште 300.000 се повредени, а милиони се раселени.

Во 2004 година, земјотрес со јачина од 9,1 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Суматра, Индонезија, предизвикувајќи цунами во кое загинаа или исчезнаа 227.898 луѓе.

Најсилниот регистриран земјотрес бил со јачина од 9,5 степени во Чиле во 1960 година, според Геолошкиот институт на САД.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *