По големиот успех на светската турнеја „Ренесанса“, Бијонсе се приближува до статусот милијардерка.

Според Форбс, нето-вредноста на поп-ѕвездата се зголемила за околу 300 милиони долари оваа година, што сега го прави нејзиното проценето богатство од над 800 милиони долари. Кога претходно оваа година се најде на 48-то место на листата на Форбс за најбогати жени кои сами го заработили богатството во Америка, Беј наводно вредела околу 540 милиони долари.

Зголемувањето може директно да се припише на метеорскиот успех на светската турнеја на „Ренесанса“, која донесе околу 100 милиони долари по оданочување. Билборд забележа дека турнејата собра приближно 579 милиони долари приход, што ја прави турнејата со најголема заработка за црномурест уметник.

Таа ги надмина Мајкл Џексон и The Weeknd за монументалниот подвиг.

Музичкиот каталог на Bијонсе е проценет околу 300 милиони долари, а остатокот е комбинација на лични средства од Parkwood Entertainment и оние што таа ги дели со JAY-Z.

Само нивното портфолио со недвижнини, наводно, вреди 320 милиони долари, што ја вклучува и нивната вила во Малибу од 200 милиони долари, за која се шпекулира дека е најскапиот дом во Калифорнија.

„Таа е една од боговите на музиката“, изјави за Форбс претседателот на IAG, Денис Арфа, кој ги застапува актите вклучувајќи ги Нора Џонс и О’Џејс. „Бизнисот што го работи и бројот на луѓе што ги вработува, може сама да снима филм. Таа може да прави работи што повеќето не можат“.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *